Wrastające paznokcie to częsta przypadłość, która dotyka osoby w każdym wieku.
Wynikają z wrodzonego lub nabytego zaburzenia proporcji pomiędzy wielkością płytki paznokcia, a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Wrastający paznokieć dotyczy zazwyczaj palucha, czyli dużego palca stopy. Rzadziej dotyka innych paznokci stóp i dłoni.Łączy się z bólem, tkliwością i zaczerwienieniem okolic paznokcia, który wrasta się pod skórę. W miarę upływu czasu, wrastający się paznokieć może tworzyć ranę w skórze, która zachodzi krwią i ropą. Wrośnięty paznokieć w wielu przypadkach uniemożliwia swobodne chodzenie, sprawia także ból podczas noszenia butów, które uciskają paluch.
 
Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Najczęściej są to:
  • noszenie nieprawidłowego obuwia
  • wydłubywanie brudu spod paznokci ostrym narzędziem
  • czynniki genetyczne
  • uraz paznokcia
  • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci
Unknown-5

Metoda Arkady

W naszym Centrum wrastające paznokcie leczymy głównie Metodą Arkady, która jest używana w 25 krajach na świecie i została wynaleziona przez jednego z najlepszych podologów Adriana Arkadę.Dzięki niej wielu pacjentów pozbyło się uporczywego bólu i zapomniało o problemie.
Metoda Arkady pozwala na usunięcie problemu wrastających paznokci już po pierwszej wizycie. Sam zabieg trwa około 45 min, jednak czas zależny jest od stopnia zaawansowania problemu. Dużą zaletą metody Arkady jest to, że przynosi ona natychmiastową ulgę pacjentowi, zaś wygląd paznokcia poprawia się już po pierwszym zabiegu.Do metody tej wykorzystuje specjalne urządzenie tzw. Kostkę Arkady, które ustawia paznokieć we właściwej pozycji, która następnie utrwalana jest żywicą akrylową.Dzięki temu płytka paznokcia nabiera zdrowego wyglądu, zaś w przypadku kobiet możliwe jest zdobienie paznokcia.

Klamry ortonyksyjne

Jedną z metod stosowanych w leczeniu wrastających paznokci są klamry ortonyksyjne. Służą one do korygowania rurkowatego kształtu płytki oraz wyciągania paznokcia z wałów bocznych, nadając mu preferowany kształt.
Klamry ortonyksyjne używane są w podologii nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu ograniczenia dolegliwości bólowych, związanych z wrastaniem paznokci. Ramiona klamry zahaczane są z obu stron paznokcia, co pozwala kontrolować pozycje jego wzrostu. Czas leczenia zwykle trwa kilka miesięcy i jest uzależniony od stopnia zniekształcenia płytki.