Popękane pięty objawiają się różnych rozmiarów szczelinami w skórze wokół pięty. Podczas chodzenia i stania na stopy działa nacisk – waga Twojego ciała. Skóra, aby dopasować się do wywoływanego tym ciśnienia, musi odpowiednio rozciągać się i kurczyć. Połączenie suchej skóry i zmieniającego się nacisku prowadzi do pęknięć, ponieważ skóra nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu wilgotności przez co staje się cienka.
W początkowym okresie przed pękaniem, skóra pięt staje się naprężona. Objawami zbliżających się kłopotów jest jej suchość, swędzenie oraz nadmierna czułość. Miejsce wysuszone zmienia barwę na żółtą lub brązową, ponieważ naskórek rogowacieje.
W tym stadium pięta może stać się zbielała, pożółkła lub zaczerwieniona. Da się również zaobserwować jej złuszczanie. Głębokie pęknięcia sprawiają, że chodzenie zaczyna stawać się bolesne. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, pęknięcia będą się pogłębiać, narażając na dostanie się pod skórę bakterii, co prowadzi do infekcji.